Григор Димитров е във втория кръг на Уимбълдън – първи успех за него от април насам

• 1.1K
nytimes.com

Григор Димитров се класира за втория кръг на третия за годината турнир от Големия Шлем Уимбълдън. В мач от първия кръг българинът надделя над намиращия се на 117-а позиция американец Бьорн Фратанджело (112-и в света) с 6-3, 6-4, 6-2. Това беше и първа победа за хасковлията от края на април, когато в полуфинална среща от турнира в Истанбул той надигра Иво Карлович в два тайбрек сета. В следващата фаза Димитров ще се изправи срещу победителя от двубоя Жил Симон (Франция) и Янко Типсаревич (Сърбия).

Двубоят започна убедително за най-добрия ни тенисист и той записа гейм на нула. Веднага след това се откри възможност за пробив, но Фратанджело устоя на напрежението и изравни. Последваха 3 гейма за всеки от сервиращите, докато не се стигна до втория брейбол в актива на хасковлията. Той бе оползотворен и Димитров дръпна с 4-2. Набързо си размениха по гейм, след което 37-ия в света получи шанс за спечелване на сета. Добре изпълнена къса от съперника му го лиши за кратко от това, но българинът дочака грешка на Франтанджело, за да се запъти към стола за почивка със сет аванс – 6-3.

Спечелването на сета и показаната добра игра не отпуснаха Димитров и той започна с пробив втория сет, който бе затвърден за 2-0. Фратанджело върна единия от геймовете, с което откри сметката си във втората част. Родният тенисист продължи да е безкомпромисен при свой сервис и отново не даде шанс на Фратанджело за 3-1. Американецът отвърна с нулев гейм с надеждата да притисне Димитров при следващото му подаване. Безметежността при сервис геймовете на 25-годишния хасковлия идваше още от добрите му сервиси, което му позволи да дръпне пак с 2 гейма – 4-2. Американският състезател изпита затруднения при следващото си подаване, но го измъкна. Последваха два безпроблемни гейма за сервиращите, което доведе резултат до 5-4 за Димитров и негов сервис за затваряне и на втория сет. При 40-30 в негова полза той реализира сетбола си и поведе с 2-0. Статистиката след изиграването на първите две части сочеше, че Григор Димитров е спечелил внушителните 90% от точките на разигран първи сервис от него.

Третата част стартира като предната – с пробив на нула за българина и затвърждаването му. Американецът защити честта си и завоюва гейм за 2-1. Отново обаче Димитров бе непоколебим на сервис линията и увеличи аванса си на 3-1. Рутинният сервис гейм доведе след себе си и втори пробив в сета – след една изпусната възможност при втората резултатът се покачи до 4-1. Резултатът набъбна до 5-1, което принуди Фратанджело да сервира за оставане в двубоя. Американецът се закачи в срещата, спечелвайки подаването си за 5-2. Все пак и в оказалия се последен гейм на срещата той не успя да намери отговор на сервисите на Димитров и загуби третия сет с 6-2.