Григор Димитров загуби балканското дерби на старта на Ролан Гарос

• 189

Григор Димитров загуби двубоя си от първия кръг на втория за годината турнир от Големия шлем – Ролан Гарос. В Париж българинът падна от сърбина Виктор Троицки, заемащ 24-о място в световната ранглиста, с 3-2 сета (2-6,6-3, 5-7,7-5, 6-3).

Григор получи сервиса за начало на двубоя и тръгна с двойна грешка. След серия от интензивни разигравания, българинът взе първия гейм. Последва пробив на нула в полза на хасковлията и  той дръпна с 2-0. Третият пореден гейм в актива на Григор Димитров дойде, след като губеше с 0-30, но с 4 поредни точки направи 3-0. В следващия гейм дойде и първия уинър за сърбина в срещата. Това вдъхна увереност на Троицки и спасявайки три възможности за пробив, той взе първия си гейм в мача. Стабилизирането в играта на представятеля на западната ни съседка доведе и до първата му точка за пробив, която бе реализирана. Така авансът на българина бе намален до 3-2. Сърбинът се пропука за втори път в сета, като Димитров отново го проби на нула за 4-2. Със следващото си подаване българинът затвърди спечеленото и макар в жертва да падна кордажа на ракетата му, той увеличи преднината си до 5-2. Българинът затвори първия сет с 6-2 след трети пробив в подаването на сърбина.

Втората част не започна по най-добрия начин за Димитров и той отстъпи подаването си на Троицки. Макар и преминал през затруднения, сърбинът взе подаването си за 2-0. Най-добрият ни тенисист върна гейм на свое подаване, постигайки 4 поредни точки. Въпреки отличните и мощни удари Григор Димитров не съумя да възстанови паритета в сета и отново Троицки поведе с 2 гейма. Заемащият 36-о място в световната ранглиста българин мина през равенство, но удържа подаването си и запази шансове за завръщане в сета при пасив от 3-2. След три бързи и безметежни сервис гейма и от двамата, при 5-3 Троицки проби Димитров и оформи резултата във втория сет – 6-3.

В откриващия гейм в третия сет Григор Димитров достигна до възможност за пробив, но сервисът на сърбина го измъкна от сложната ситуацията. Последва нова точка за пробив и този път българинът не сбърка – с прецизен бекхенд по правата поведе с 1-0. Спечели подаването си с ас за 2-0. Троицки намали за 2-1. В актива на българина отиде следващия гейм след виртуозно стоп воле. Сърбинът продължи гонитбата в геймовете сред лесно спечелен такъв, докато двойните грешки в играта на Димитров доведоха нещата до точка за пробив за 24-ия в света. Все пак хасковлията се спаси и поведе с 4-2. След безпроблемен гейм за сърбина, той възобнови интригата в сета – Григор Димитров направи 2 двойни грешки и няколко непредизвикани грешки, което позволи на съперника му да върне пробива за 4-4. Размениха си по един гейм, когато в заключителните мигове от сета българинът взе подаването на сърбина, а след това излезе победител и в тежкия 12-и гейм, за да приключи със 7-5 и 2-1 сета.

Четвъртата част започна с 2 брейкбола за българския тенисист. Вторият от тях бе успешен след грешка на Троицки. Димитров затвърди пробива си след труден сервис гейм, минал през равенство. Сърбинът откри сметката си в третия гейм в следващия си сервис гейм, докато в подаването на Димитров  стигна до точка за пробив. Навършилият преди седмица 25 години Димитров неутрализира опасността и на свой ред поведе с 3-1. Троицки съхрани шансовете си в мача, след като заличи брейкбол на Григор Димитров и намали за 3-2. Рутинен сервис в полза на нашето момче възвърна преднината му. Сърбинът не допусна Димитров да сервира за мача и отново разликата бе сведена до гейм. В този важен за изхода на мача момент сервисът на Григор Димитров отсъстваше и позволи на Троицки да нанесе своя удар, изравнявайки за 4-4. Трети пореден гейм отиде на сметката на сърбина, а сервирайки за оставане в сета, Григор успя да завоюва трудно гейма за 5-5. В решителния момент от сета българинът стигна до 2 скрити мачбола, но Троицки се спаси и грабна подаването си за 6-5. При втория случай, в който родният тенисист сервира за оставане в сета, се пречупи и предаде сета на Троицки – 7-5 в него и общо 2-2.

Разконцентриран от пропуснатите възможности за спечелване на двубоя, Григор Димитров набързо допусна пасив от 0-3. Българинът се разписа в петия сет за 1-3 и впрегна сили да връща пробива. Стигна само до равенство в подаването на Троицки, който направи 4-1. Българинът взе мъчен гейм за 4-2. Оповавайки се на мощния си сервис, сърбинът се доближи на гейм от победата – 5-2. Григор Димитров не допусна изненада в сервиса си и остана да чака грешна стъпка на Троицки. Последният достигна до 2 мачбола. Сърбинът успя да реализира втората възможност, с което спечели мача с 3-2 сета.