Джонсън и дъждът подхлъзнаха Димитров за мач с Федерер

• 357
nytimes.com

Стив Джонсън продължи победната си серия на 8 успешни двубоя, надигравайки Григор Димитров с 6-7(6), 7-6(3), 6-4, 6-2 в третия кръг на Уимбълдън. В спор за място на четвъртфинала американецът ще се изправи с рекордьора по титли от Големия Шлем Роджър Федерер.

Срещата започна вчера с разменени пропиляни шансове за пробив за опонентите. Все пак удържаха подаванията си за 1-1 въпреки общо 5-те брейкбола. Отърсили се стъписването в първите минути, двамата изиграха стабилни подавания, за да се стигне до ново равенство при 2-2. В този момент Григор загуби контрол върху собствения си гейм и след удар, попаднал на линията, Джонсън проби на нула. Българинът вложи всичките си усилия, за да върне пробива мигновено, но изпусна три възможности за рибрейк и изостана с 2 гейма. Брейкболите в мача продължиха да валят и хасковлията спаси на свой ред 3 такива, за да намали до 4-3.

В следващия гейм при сервис на американеца при 30 равни, срещата бе прекъсната поради дъжд. След подновяването днес още в първия доигран гейм Димитров имаше шанс да изравни, но не реализира брейкбола си и Джонсън отдъхна за 5-3. Българинът уверено намали с гейм на нула. Точно когато сервираше за сета, 26-годишният американец се пречупи – при втората си точка за пробив бившият полуфиналист на Уимбълдън изравни за 5-5. Двамата си взеха подаванията, а тайбрекът щеше да реши изхода от първата част. Съперниците смело отстояваха подавания си – Джонсън излизаше агресивно на мрежата, а Димитров спаси сетбол. Все пак грешка на американеца при 7-6 точки донесе аванс от сет в актива на хасковлията.

Втората част отново се реши в тайбрек. За разлика от първия сет, когато имаше 15 възможности за пробив, тук се откри само една. След акробатични изпълнения при атрактивно разиграване българинът имаше шанс да поведе с 4-2, но не сполучи. Доминацията на сервиращите логично прати сета в тайбрек. Там шампионът на турнира " Куинс" от миналата седмица показа по-здрави нерви и взе 13-ия гейм с 7-3 точки. Дъждът отново не позволи изиграване докрай на срещата и тя бе прекратена за втори път.

Рестартът не донесе повод за радост на родния тенисист. Той се оказа догонващ с 2 пробива и 0-3 пасив, когато дъждът отново се намеси. При поредното ново начало на мача Димитров се опита да се върне в сета, но силите му стигнаха до редуциране на пробивите до само един и предаде сета с 6-4.

Пробив беляза началото на четвъртия сет. Той отново отиде на сметката на американеца, въпреки че Григор Димитров заличи един брейкбол. Джонсън удвои преднината си. До 4-2 в полза на американеца всеки от претендентите за осминафинал взимаше безпроблемно геймовете си, като се спечели само една точка от посрещащия. Последния гейм, преди дъждът да преустанови играта, бе за 29-ия в света американец, с което остана само на 4 точки от среща с Федерер.

Изгрялото над английската столица слънце даде лъч надежда на българина, но той изпусна два брейкбола. От своя страна, Джонсън стигна до мачбол, отразен с воле от Димитров. При втората си възможност 29-ият в света сложи точка на спора и спечели с 3-1 сета.