Стоусър победи Пиронкова и се класира за полуфинал

• 485
снимка: Pascal Rossignol/REUTERS

Цветана Пиронкова приключи участието си на Ролан Гарос в четвъртфиналната фаза на турнира, след като загуби от австралийката Саманта Стоусър с 4-6, 6-7 (8).

Четвъртфиналната среща започна със сервис на австралийката, който мина през равенство. 2 непредизвикани грешки на българката дадоха гейма на Стоусър. Пиронкова взе по-лесно сервис гейма си на 15. Австралийката загуби сервиса си, макар да отрази първата точка за пробив, но втората капитулира и най-добрата ни тенисистка поведе с 2-1. Австралийката веднага направи рибрейк за 2-2. Поредицата на посрещата да печелите геймовете – Стоусър заличи двете поредни опасности, но след грешка на шампионаката от US Open 2011 извади 2 топки в аут и Цвети проби за 3-2. Този път пловдивчанката не позволи да се върне завоюваното и отново спечели подаването си на 30. Пиронкова поведе с 0-40 в сервис гейма на Стоусър, но с непоколебими начални удари австралийката отърва кожата и намали за 3-4. С изкарана топка в аут от форхенд родната тенисистка предаде своето подаване и паритетът на корта бе възстановен за 4-4. Австралийката редуцира непредизвиканите си грешки и направи набързо 40-0. Усилията на Пиронкова стигнаха до 2 точки, но геймът все пак отиде на страната на Стоусър. Сервирайки за оставане в сета, Цвети допусна пробив на нула, който Стоусър заслужи с агресивната си игра и сетът приключи при 6-4.

Това не сломи Пиронкова в началото на втората част и тя стигна до шанс за пробив. За съжаление мощните форхенди на Стоусър я спасиха от угрозата да се окаже догонваща. Пиронкова отговори на предизвикателството и на свой ред все гейма си за 1-1. С мощни удари от дъното на корта българката получи 3 последователни шанса за пробив. Стоусър отрази първата, но при втората изпрати сечения си удар в мрежата и Пиронкова отново взе ранен аванс. Бившата полуфиналистка удвои аванси си след гейм на нула, в който вкараните първи сервиси ѝ дадоха преимущество и тя победи на 0. Стоусър направи същото, за да сведе преднината отново до гейм – 3-2. Безответните точки за носителката на титла от Шлема станаха 7. Българката се пребори за неутрализиране на две възможности за пробив, но при третата Стоусър пласира печеливш форхенд по правата и изравни резултата. Стоусър измъкна следващото си подаване и поведе с 4-3. Първата ни ракета при дамите  се предпази от пробив и спечели труден гейм за 4-4. Пиронкова постави под напрежение съперничката си и се добра до скрит сетбол. За съжаление топката ѝ от бекхенд се приземи в аут. Тя достигна и втора възможностм но австракийката наложи волята си и принуди нашето момиче да сервира за оставане в срещата и турнира. Пиронкова на бърза ръка спечели 4 точки и върна равенството в сета за 5-5. Реципрочен гейм сътвори и Стоусър и пак остана на 4 точки от полуфинала. Цвети също направи нула и вкара сета в тайбрек. Австралийката показа по-здрави нерви и спечели на 6 в решителния гейм, с което фиксира крайното 4-6, 6-7(8).