Григор Димитров победи японец в Торонто

• 232

В дебюта на новия си наставник Дани Валверду Григор Димитров постигна трудна победа срещу 107-ия в света Юичи Сугита (Япония) след обрат с 5-7, 7-6(5), 6-4на турнира от серията Мастърс Rogers Cup в Торонто (Канада).

Българинът срещна изключителни трудности в началото на двубоя, когато представителят на страната на изгряващото слънце поведе с 4-0 и 2 пробива аванс.

Въпреки ранния шок българинът успя да върне двата пробива, стабилизирайки сервиса си и редуцирайки грешките си. При 5-5 и сервис на най-добрия ни тенисист Сигута направи решителния пробив в първата част. 107-ият в света японец затвърди пробива си и спечели първия сет със 7-5.

Поводи за радост нямаше и в началото на втория сет, когато, носен на крилете на успеха, Сугита проби на нула подаването на Димитров. Японецът затвърди пробива, за да дойде първият гейм в полза на хасковлията за този сет. Григор Димитров върна пробивa пасив, за да стигне отново до 5-5. Приликите с първия сет се изчерпаха с това. Българинът удържа подаването си и поведе с 6-5. При последния сервис гейм за Сугита Димитров пропиля сетбол, което позволи на представителя на Япония да изравни в 6:6 и изходът от сета щеше да се определи в тайбрек. В тайбрека нещата започнаха кошмарно за родния тенисист – той се озова догонващ с 2 минибрейка и 5-2 за противника. В този момент с редица уинъри Григор постигна 5 последователни точки, обръщайки решаващия гейм със 7-5.

Третият сет започна с разменени по 2  лесни сервис гейм. В този момент Димитров направи необходимото, за да пробие. Той изпусна една възможност, но с двойна грешка японският му опонент предаде гейма. Българският тенисист затвърди категорично завоювания аванс и дръпна с 4-2. Сугита се задържа временно в сета, свеждайки изоставането си до гейм, макар да се стигна до равенство. Григор Димитров не се отпусна и спечели на нула подаването си, с което остана само на 4 точки от победата. На свой ред азиатецът отвърна също с гейм на нула за 5-4. Когато сервираше за спечелване на мача, Димитров не допусна колебания и затвори гейма на 15, с което и мача с 2-1 сета.