Нишикори се оказа непреодолимо препятствие за Григор Димитров

• 410

Японецът Кей Нишикори не позволи на Григор Димитров да достигне за втори път в кариерата си след 2014-а година до полуфиналите на турнира от серията Мастърс Rogers Cup. Заемащият шеста позиция в света азиатец отстрани на четвъртфинала българския си опонент с 6-3, 3-6, 6-2. Това беше и трета победа в три срещи за японеца срещу Димитров.

Двубоят започна с колеблив сервис гейм за Димитров. Минал през равенство, все пак той отиде на сметката на българина. Откриващото подаване на японеца също не мина без усложнения, като дори отрази точка за пробив, за да изравни за 1-1. Последваха два лесни гейма за сервиращите, за да се стигне до 2-2. В този момент сервисът на българина се пречупи и го загуби на нула. Последва най-оспорваният и продължителен гейм в сета. хасковлията имаше 2 възможности за моментален рибрейк, но Нишикори се измъкна, за да дръпне с 2 гейма аванс. Двамата отново си размениха рутинни геймове до 5-3 в полза на азиатския тенисист. Заставайки зад линията за сервис за оставане в първата част, представителят на първата десетка в света достигна до сетбол. Григор Димитров не вкара първия си сервис, Нишикори го натисна на форхенд страната, което принуди най-добрия ни тенисист да сбърка, с което бе сложена точка на спора в първия сет с 6-3 за 26-годишния японец. Той защити реномето си на отличник при ретурите, като Григор Димитров спечели само 55% от вкаран първи сервис.

Втората част започна ударно за българина. Той стигна до 0-40 при сервис на Нишикори, не и без негово съдействие. При втората точка Димитров осъществи първия си пробив в срещата. Изключителна психическа устойчивост показа родният тенисист в гейма за затвърждаване на постигнатото. Той отрази 3 точки за пробив, за да поведе удвои аванса си. Заплетените геймове продължиха в подаването на Нишикори, който на свой ред спаси брейкбол и се добра до спечелване на сервиса си. Григор Димитров трудно възстанови предимството си от 2 гейма – той направи 3-1, въпреки че трябваше да отрази точка за пробив. Драмата с отразени токки за пробив  продължи, като печеливш беше Нишикори. Последваха 2 лесни гейма за двамата опоненти, което доведе до 4-3. Азиатецът достигна до точка за пробив след затрудняващ лоб, с който Димитров не успя да се справи. В крайна сметка българинът измъкна гейма и дръпна с 5-3. Под бурните овации на сънародниците ни в Канада, българинът си върна за загубата в първия сет с подобаващ отговор – затвори сета при сервис на Нишикори, с което затвори сета с 6-3.

Устремът на Димитров се пренесе и в третата част и набързо взе гейм на нула. По начертания сценарий дойде ред и на изпуснатите брейкболи. Те бяха два на сметката на българина, което позволи на японеца да изравни за 1-1. В подаването на най-добрия ни тенисист Нишикори материализира открилите му се три последователни възможности. При втората от тях Григор Димитров извади топката в аут. Пробивът бе затвърден от японеца, вземайки подаването си на 30. Най-добрият тенисист от азиатския континент прибра лесно в актива си сервис гейма си за 3-1. Втори пробив осъществи Нишикори за 4-1, което сякаш пречупи българина. Японският тенисист поведе с 5-1 след бърз гейм. Ас на българина закова резултат от 5-2. Нишикори сервира за продължаване на полуфиналите с нови топки. Това му позволи да поведе с 40-0, а последната точка в мача бе изваден в ауд сечен бекхенд на българския състезател.